Autogén Tréning

Mi az autogén tréning?
Az autogén tréning nevű relaxációs eljárás főként J.H. Schultz nevéhez kötődik. Ez az egyik orvosi szempontból a legjobban megalapozott és a legtöbbet kutatott relaxációs módszer, amely erősíti a test öngyógyító folyamatait. Az autogén tréning saját erőnkből merít, saját aktivitásunkat használja fel, ahogyan azt a neve is kifejezi – autogén módon. Az autogén tréning fogalma a görög "auto" (ön-) és "gen" (fejlesztő) szavakból ered. A módszer élettani háttere, hogy szervezetünk nem csak az agyból kap információkat, hanem különböző szerveinkből is, és ezek visszahatnak az agyi központokra, az észlelt érzelmekre. (Például: Félek, hogy félni fogok, ezt mások is meglátják, és már izzadok is. Érzem, hogy majd kiugrik a szívem, tehát félek, amire biztosan okom van, így felerősödik a félelem.)
Az autogén tréning (AT) lényege, hogy a rendszeresen, tréningszerűen végzett gyakorlatokkal – belső koncentrációval és önmagunkra irányuló passzív figyelemmel - létrehozzuk a pszichés és testi-lelki ellazultságot. Lelassul a légzés és a pulzus, illetve csökken és kezelhetővé válik a mindennapi élet okozta stressz. Ebben az alvás határán lévő relaxált állapotban elménk befolyásolni képes testünk ön-regulációs rendszerét, amely a keringést, szívritmust és légzést is kontrollálja. Az autogén tréning eljárás lehetővé teszi a stressz csillapítását oly módon, hogy autonóm idegrendszerünket megtanítjuk ellazítani. Ez a módszer a "passzív koncentráció" fogalmára épül: vagyis azáltal próbáljuk meg elérni az ellazulás során megfogalmazott célunkat, hogy nem dolgozunk rajta aktívan, csak hagyjuk, hogy az érzések megtörténjenek. Ezt a módszer úgy teszi lehetővé, hogy a rendszeres gyakorlással a testi és pszichés működésünket aktuális céljaink megfelelően leszünk képesek szabályozni. Az autogén tréning jelentősen hozzájárul életminőségünk és közérzetünk javulásához, kellő felkészültséget ad, pszichés energiát szabadít fel a stresszek, konfliktusok megfelelő megoldásához, feldolgozásához. A módszer rendszeres gyakorlásának eredményeképpen rövidebb idő alatt mélyebben és nyugodtabban pihenünk, nő a fizikai tűrőképességünk, a pszichés feszültségtűrésünk, fokozódik a teljesítmény, fejlődik az önismeretünk. Rendszeres gyakorlásával elérhetjük az érzelmi és indulati életünk harmonizálását, kapcsolatainkban nagyobb megértést, türelmet tapasztalunk. Segítségével javítható a koncentráció, feloldhatók bizonyos akadályok szellemi életünkben, javul a feladatok megoldásának belső feltétele.
Az autogén tréning elsajátítása
A gyakorlatokat, gyakorlatvezető segítségével sajátítják el a kliensek, majd egyre inkább önmaguk végzik. A tanulási folyamat végeztével ez a módszer beépülhet a napi gyakorlatba, hogy biztosítsa az elért eredmények állandóságát. Az autogén tréning elsajátításához képzett szakember segítségével kb. 12-15 alkalom szükséges. Ez idő alatt otthon is, naponta többször végezzük a gyakorlatokat, mely pszichoszomatikus betegségek tüneteinek enyhüléséhez vezet.
A gyakorlatsor egyéni ülések keretében és csoportosan (max 5-8 fő) is el lehet sajátítani. Az egyéni ülés esetében mélyebb önismereti munka valósulhat meg a módszer elsajátítása során. A csoportos elsajátítás erősíti a motivációt, a csoporthatás elősegíti a tanulást, az önreflexiókat és egyben kellemes kikapcsolódás. Csoportos ülések előtt, egy egyéni, első beszélgetés szükséges, mely előre egyeztetett időpontban történik.
Az egyéni vagy csoportos üléseken a gyakorlás stbail, megtámasztott ülő helyzetben történik. Otthoni gyakorlás szükséges, ideális esetben napi háromszor, de kétszer is elegendő. Egy-egy gyakorlás 10-20 percet vesz igénybe, eleinte nyugodt körülményeket kell biztosítani, később bárhol lehetséges (és ajánlatos is) gyakorolni, például buszon, parkban stb. Az otthoni gyakorlás során tapasztaltak rögzítése naplóban történik. Az ülés ezen élmények megbeszélésével kezdődik, ezután következik az új gyakorlat elsajátítása (alkalmanként 7-10 perc) és megbeszélése. Az AT nem feltáró, hanem ún. támogató (szupportív) terápia, a gyakorlatvezető nem értelmezi a felmerült élményeket.
Az autogén tréning relaxációs módszer gyakorlatvezetővel történő elsajátítás során:
- megtanuljuk, elmélyítjük és stabilizáljuk az AT formulákat és azok gyakorlását,
- megismerjük saját belő képeinket, megtanulunk eligazodni szimbólumaink világában, hogy ezáltal kiegyensúlyozzuk a tudatos és tudattalan folyamatainkat,
- megismerkedünk az AT formulák mentén testszimbolikánkkal, és az ezekhez tartozó érzelmi mintákkal,
- folyamatos egyéni naplózással rálátást nyerünk folyamatokra, mely mindennapi életünket átitatják, ezáltal nagyobb rálátást kapunk saját belső működésünkre.
Egyéni ülésekre a weboldalon feltűntetett elérhetőségeken lehet jelentkezni, aktuálisan induló csoportokról a weboldalon található információ.
Kinek ajánlott az autogén tréning?
Az autogén tréninget rendszeres, szisztematikus gyakorlás és kellő elszántság árán bárki elsajátíthatja, azt követően pedig önállóan, terapeuta nélkül is végezheti. Ugyanakkor a módszer alkalmazása nem javasolt egyes pszichiátriai megbetegedésekben, egy bizonyos típusú epilepszia esetén, illetve jóval az átlagos intelligencia szint alatt.
Az autogén tréning szinte minden ember számára segítség lehet, hiszen hatásosan alkalmazható a stressz és a feszültség minimalizálására, az alvászavar, a depresszió, a pszichoszomatikus betegségek és sok más megbetegedés kezelésére.
Az autogén tréning technikájával az egyik legegyszerűbben és leghatékonyabban:
- kezelhetjük a mindennapi stresszt, és válhatunk kiegyensúlyozottabbá, stabilabbá,
- erősíthetjük immunrendszerünket,
- már kialakult zavarok esetén javulást érhetünk el (pl. szorongás, túlhajszoltság, kialvatlanság, izomfeszülés, bizonyos fejfájások, pszichoszomatikus tünetek, izzadékonyság, székrekedés, impotencia, menstruációs görcsök, alvászavarok, stb),
- olyan feszültségektől szabadulhatunk meg, melyeket hosszú idő óta raktározunk,
- segítheti a gyermekre várás idején a fogantatást, befogadást, az elengedés és megengedés megtapasztalása által,
- javíthatjuk koncentrációnkat, növelhetjük kreatív energiáinkat,
- közelebb juthatunk belső világunkhoz, a mélyebb önismerethez, a változáshoz,
- életminőségbeli javulást érhetünk el,
- lelki eredetű testi panaszokat enyhíthetjük,
- teljesítmény és a memória javulását tapasztalhatunk,
- felfrissülést, gyorsabb regenerációt élhetünk meg,
- tűrőképességünk és akaraterőnk fokozódhat,
- önkontroll, önkritika fejlődhet.